Od 17 stycznia publiczność Galerii Miejskiej będzie miała okazję obejrzeć indywidualną, przekrojową wystawę Katarzyny Rumińskiej, toruńskiej artystki, która podstawowym nośnikiem swojego twórczego programu uczyniła wydruk 3D.
Wernisaż połączony z DJsetem odbędzie się 16 stycznia (czwartek) o godzinie 18:00.
Katarzyna Rumińska jest absolwentką kierunku intermedia i multimedia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Swoją twórczą praktykę rozpoczęła od działań w wirtualnej rzeczywistości, by po niedługim czasie wydobyć swoje projekty 3D ze sfery digitalnej rzeczywistości i zmaterializować w świecie realnym. W ramach drukowanych od 2018 roku obiekto-obrazów, jak nazywa je sama autorka, sukcesywnie eksperymentuje ona z ich formą w obszarze jakości przestrzennych, kolorystycznych czy fakturalnych. Wprowadza także w ich obręb element ruchu i światła. W kontekście kreowanych przez Rumińską treści i znaczeń, najbardziej istotne wydaje się jednak kontrastowanie twardej, rzeczowej materii plastiku delikatnością i zmysłowością tiuli, płócien, tkanin tapicerskich czy tkanych na krośnie lub haftowanych rękodzielniczych elementów.
W warstwie narracyjnej, artystka, działając modułowością swoich prac, odnosi się do zbiorowości ludzkiej jako do żywej, nieustannie pracującej tkanki. Niejednolitość formalna, fakturalna, przestrzenna oraz kolorystyczna obiektów pozwala Rumińskiej rozwijać refleksję dotyczącą społeczeństwa (jego różnorodności, ale i rozwarstwienia ze wszystkimi tego konsekwencjami) oraz jednostki wobec społeczeństwa (jej potrzeby wspólnotowości, ale też poczucia zagubienia). W rozważaniach twórczyni zbiorowość obrazowana jest więc w dwojaki sposób: jako podlegająca kategoryzacjom i statystycznym badaniom, wyrażana liczbą masa oraz jako wspólnota ukształtowana doświadczeniami historycznymi i zespolona tradycją, kulturą, obyczajowością. O ile więc w konkretnych, silnie zgeometryzowanych formach i prostych liniach zidentyfikować można chłodne, badawcze spojrzenie na społeczeństwo, to harmonizujące je nieregularne kształty o płynnych zarysach wprowadzają w obręb całości emocjonalny pierwiastek.
Tytuł wystawy, określający wykorzystywaną przez Rumińską technikę druku 3D (Fused Deposition Modeling), w swoim drugim członie odnosi się nie tylko do przekrojowego charakteru wrocławskiej ekspozycji, prezentującej ogromną część wielokierunkowej działalności artystki. Zawiera on w sobie przede wszystkim główną ideę jej twórczej praktyki, którą kuratorka, Katarzyna Zahorska, opisuje jako: …poszukiwanie miejsc i momentów pomiędzy. Balansując na rozmytej i przepuszczalnej granicy świata cyfrowego i materialnego, artystka odnajduje w niej wąskie szczeliny, które umożliwiają wdarcie się fragmentów jednego uniwersum w obręb drugiego. Poprzez kreowanie sytuacji zetknięcia się i przemieszania obu rzeczywistości, twórczyni wyrywa się z dualistycznego fantazmatu współczesności, akcentując przy tym jej mglistość i ambiwalencję.
Ekspozycję można będzie oglądać do 14 lutego 2025.
Kuratorka: Katarzyna Zahorska