W ramach drugiej część tegorocznych dyplomów studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu swoje wystawy zaprezentują Julia Latusek oraz Irmina Statkiewicz. Zapraszamy od 7 do 10 lipca 2025.
Julia Latusek “Ścięcie Śmierci” oraz “Dom.”
Pracownia ilustracji:
„Ścięcie Śmierci” to historyczno — fantastyczna powieść graficzna inspirowana Polskim obrzędem ludowym obchodzonym corocznie we wsi Jedlińsk w ostatni wtorek przed Wielkim Postem. Według legendarnej opowieści Śmierć upiła się do nieprzytomności i zgubiła swoją kosę. Mieszkańcy Jedlińska pojmali Kostuchę i zabrali do miasta, gdzie oskarżyli ją o zbrodnię. Kiedy odźwierny kościoła Kanty i jego żona Wiesława natrafiają na Śmierć, uciekają w popłochu. Od tamtej pory Kanty nie może pozbyć się wrażenia, że jest obserwowany. Czy to Kostucha czyha na niego z kosą?
Promotor: Profesor Tomasz Broda
Pracownia Książki Artystycznej:
„Ścięcie Śmierci – wyobraźniowa kontynuacja autorskiej opowieści” to cykl grafik w technice druku wklęsłego, które opowiadają akcję wydarzeń mającą miejsce po wydarzeniach z głównej opowieści „Ścięcia Śmierci”, której główną bohaterką jest czarna kotka.
Promotor: Profesor Anna Janusz-Strzyż
Pracownia malarstwa:
„DOM.” to seria malarska inspirowana moim wcześniejszym projektem fotograficznym o tym samym tytule, ukazującym opuszczone i niszczejące domy z moich rodzinnych stron. Zdjęcia wykonane zostały techniką analogową na przeterminowanej kliszy z 1974 roku. Obrazy stanowią kontynuację tej opowieści — przenoszą widza z czarno-białego świata starej fotografii w barwną, impresyjną przestrzeń malarską, w której pojęcie domu staje się bardziej emocją niż miejscem.
Promotor: Profesor Marian Waldemar Kuczma
Julia Latusek – ilustratorka i projektantka graficzna, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W swojej pracy łączy doświadczenia z podróży, inspiracje kulturowe oraz bogactwo polskiego folkloru. W ilustracjach przywołuje nostalgię i zaprasza odbiorcę do świata magii i czułej wyobraźni.
Irmina Statkiewicz/ Super hiper mega market
Artystka za pomocą swoich obrazów transformuje galerie w przestrzeń supermarketową. W pracach nawiązuje do kultury masowej oraz współczesnej konsumpcji. W każdym obrazie poszukuję nowych wartości i nieoczywistych rozwiązań wizualnych z dynamicznym wykorzystaniem geometryzacji, dekonstrukcji oraz multiplikacji form. Posługuje się czystymi, intensywnymi kolorami ukazując butelki jako dominującym motyw obrazów. Ustawione obok siebie, przenikają się wzajemnie i wspólnie tworzą nową wartość wizualną balansującą na granicy figuracji i abstrakcji. Artykuły spożywcze zostały intencjonalnie niedopowiedziane przez autorkę żeby odbiorca na podstawie konkretnych zestawień kolorystycznych mógł sam odgadnąć markę produktu.
Irmina Statkiewicz – Studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku Malarstwo. Stale poszukuje nowych sposobów na eksplorację formy wykorzystując przy tym kontekst supermarketów, który przedstawia we własnej nowej pop-artowskiej geometrycznej konwencji malarskiej.
Promotor: prof. Marek Jakubek