Od 18 czerwca piwnice Galerii Miejskiej wypełnią obrazy i ilustracje Anny Kiszki, prezentowane w ramach jej dyplomowej wystawy. Studentka V roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta obecnie realizuje dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Mariana Waldemara Kuczmy i as. Bartosza Radziszewskiego, w Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Wojciecha kaniowskiego i as. Joanny Pałys, a także aneks z ilustracji Tomasza Brody.
Ponieważ Anna Kiszka w swojej twórczości opiera się na koncepcji dualizmu ducha i materii, taki też tytuł nosi jej dyplomowa wystawa. Obszar płótna stanowi dla młodej malarki doskonałą przestrzeń do badania elementów sobie przeciwstawnych: geometrii i organiczności kształtów, światła i ciemności, dynamiki i statyki. Zderzając je w obrębie jednego płótna, artystka zespala te antagonizujące pierwiastki w nierozerwalną całość, pozwalając na wytworzenie się nowej, harmonijnej jakości. W swojej malarskiej działalności Kiszka nigdy nie stara się jednak sugerować odbiorcy interpretacji, pozwalając mu na intuicyjne poruszanie się w obszarze obrazu.
Obok malarstwa Kiszka zaprezentuje również swój ilustracyjny projekt będący adaptacją książki „Niewidzialne miasta” autorstwa Italo Calvino. Do wybranych, fantastycznych miast opisanych w utworze artystka stworzyła opartą na znaczkach pocztowych, biletach czy też banknotach zawierających elementy charakterystyczne dla danej miejscowości, identyfikację wizualną. W ten sposób próbuje ona przekonać widza, że baśniowe, egzotyczne krainy, o których na łamach książki Marko Polo opowiadał cesarzowi Chin, istnieją naprawdę.