Menu dostępności

Ustawienia kontrastu

Podświetlenia linków

Wielkość czcionki

Odstępy

Przyjazny dla dysle...

Duży kursor

Mapa strony

Domyślne ustawienia
Wystawy
Archiwalne

www. wrocławski warsztat i wyobraźnia

22.09.2023 - 17.10.2023


www. wrocławski warsztat i wyobraźnia / 22.09.2023 - 17.10.2023

Od 22 września wnętrza Galerii Miejskiej we Wrocławiu, wypełni barwne szkło i monochromatyczna grafika artystyczna. Zgromadzone na wystawie prace dziesięciu artystów, związanych z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych, cechuje mistrzowski warsztat, który w połączeniu z bogatą wyobraźnią, pozwolił stworzyć prezentację wyjątkowych dzieł.

Zapowiedź filmowa wystawy www. wrocławski warsztat i wyobraźnia

W dzisiejszym bogatym stanie różnorodnych dziedzin sztuki, do ekspozycji „www.wrocławski warsztat i wyobraźnia”, kurator Mirosław Jasiński wybrał dwie, które wymagają od artysty opanowania i udoskonalania warsztatu – grafikę warsztatową i szkło artystyczne. Każda z nich w miarę postępów umiejętności twórcy, otwiera nowe możliwości i zaprasza do poszukiwań oraz eksperymentów w materii, którą ze sobą niesie. Całą dziesiątkę artystów, prezentująca swoje prace na niniejszej wystawie – pięciu szklarzy i pięciu grafików warsztatowych – łączy jedno: biegłość w stosowaniu skomplikowanych procedur warsztatowych, połączona z niezwykłą umiejętnością realizacji wyobraźni stosowanej i tworzenia rzeczy wykazujących wielkie mistrzostwo.

O co tyle krzyku?

Warsztat graficzny to zespół metod i technik wykonywania grafiki. Ich zakres był przez wieki ustawicznie poszerzany, dzięki czemu grafika artystyczna zasłużyła na miano najbardziej chłonnej i otwartej na technologiczne nowinki dziedziny sztuki. Ta jej cecha uzyskała potwierdzenie w dokonanej w końcu XX wieku absorpcji matrycy cyfrowej. Zakres możliwości technologicznych i obrazowych grafiki artystycznej po raz kolejny został gwałtownie powiększony.
Szkło jest substancją wysoce tajemniczą. Wymyka się precyzyjnym definicjom, a nauka nie uznaje go za ciało stałe. Pisze się o nim, że jest ciałem bezpostaciowym „w stanie szklistym”, co ma oznaczać substancję, która niezależnie od swojego składu chemicznego zestaliła się ze stanu ciekłego bez krystalizacji. Ta nieuchwytność i nieprecyzyjność chemii szkła ma konsekwencje natury artystycznej – od niepamiętnych czasów wyrabia się je z mnóstwa różnych materiałów i barwi na niezliczone sposoby w odległych od siebie miejscach na świecie, zaś przed artystami stwarza to nieograniczone możliwości.

Co proponują artyści?

Na wystawie „www.wrocławski warsztat i wyobraźnia”, widzowie zobaczą zgrabność kształtów cechującą eleganckie prace Małgorzaty Dajewskiej, Agnieszki Leśniak-Banasiak i Wojciecha Peszko, antropomorficzne kształty przewijające się przez prace Beaty Stankiewicz i Patrycji Dubiel, filmowe i pięknie wykadrowane mezzotinty Christophera Nowickiego, grafiki rodem z baśniowych ilustracji z dziewiętnastowiecznych folio Anny Janusz-Strzyż, senne symbole z prac Przemysława Tyszkiewicza, teksturę codziennych przedmiotów, tak pieczołowicie oddaną przez Agatę Gertchen, a także architektoniczny perfekcjonizm Viniciusaa Libardoniego.

Na potrzeby ekspozycji podzielono artystów na pięć par – szklarkę/szklarza i grafika/graficzkę. Zabieg ma na celu wywiązanie „dialogu” między dziełami w poszczególnych salach: czy będzie to harmonijne uzupełnienie, czy może jednak kłótnia?

Artyści: Małgorzata Dajewska, Pati Dubiel, Agata Gertchen, Anna Janusz-Strzyż, Agnieszka Leśniak-Banasiak, Vinicius Libardoni, Christopher Nowicki, Wojciech Peszko, Beata Stankiewicz-Szczerbik, Przemysław Tyszkiewicz

Kurator: Mirosław Jasiński
Ekspozycja potrwa do 17 października 2023.

Vinicius Libardoni, Rotunda PKO, akwaforta, akwatinta, 100 × 70 cm, 2022
Przemysław Tyszkiewicz, Dziki Łyk Pierwotnej Herbaty. akwaforta i akwatinta. 94 x 67, 2014
Agata Gertchen, Macierzyństwo_25, 70x100cm, linoryt, 2022
Anna Janusz-Stzrzyż, Olicze Oceau I, sucha igła, 65-85 cm, 2018
Christopher Nowicki, Bok Choy, 32x27cm, mezzotint, 2023
Beata Stankiewicz-Szczerbik, Puls, Rzeźba szklana, formy tracone, waterjet, fusing, na stelażu, 155 x 40 x 40 cm
Wojciech Peszko WIDMO 2017 r. szkło barwione, stapiane w formie, piaskowane, pate de verre wys. 30 x dł. 34 x szer. 35 cm
Pati Dubiel, Cosa Nostra, szkło sodowe, szkło fusingowe, szlifowane, cięte, piaskowane + technika własna, 52 × 57 × 17 cm, 2007
Małgorzata Dajewska, Śmierć Wody i Piramida, szkło, 2023
Agnieszka Leśniak Banasiak, Geometry of Emptiness, szkło, 2021

Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
50-109 Wrocław

(71) 344 67 20
biuro@galeriamiejska.pl

Kule - projekt Lech Twardowski, wykonanie Wiesław Waszkiewicz
Logotyp - Marta Płonka