Menu dostępności

Ustawienia kontrastu

Podświetlenia linków

Wielkość czcionki

Odstępy

Przyjazny dla dysle...

Duży kursor

Mapa strony

Domyślne ustawienia
Wydarzenia
Archiwalne

Paweł Baśnik

21.06.2017 - 30.06.2017


Paweł Baśnik / 21.06.2017 - 30.06.2017

Od 21 czerwca w murach Galerii Miejskiej we Wrocławiu będzie można obejrzeć dyplom Pawła Baśnika realizowany w pracowni Łukasza Huculaka (Wydział Malarstwa i Rzeźby) na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Główną tezą wystawy jest przekonanie, że idee zawarte w wytworach kultury są w stanie trwać znacznie dłużej od egzystencji ich twórcy, będąc pozostałością jego istnienia. Jednak to, na ile obraz jest w stanie nas ocalić, podlega różnego rodzaju mechanizmom oraz weryfikacjom, począwszy od fizycznego przetrwania dzieła po siłę kulturowego i społecznego oddziaływania. Dzieło sztuki posiada swoją moc unieśmiertelniania dopóty, dopóki stanowi źródło określonych wartości.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy, które nawiązują formalnie zarówno do XIX-wiecznego akademickiego malarstwa jak i do współczesnych ekspresyjnych środków wypowiedzi. Jest to malarstwo poruszające problem świadomości własnej śmiertelności, przy czym wanitatywność prac Baśnika opiera się nie tyle na przedstawionym motywie ile na samej farbie i sposobie malowania.


Oprócz zdestruowanych obrazów olejnych, na wystawie pojawią się także instalacje. Jedna z nich stworzona została z wykorzystaniem projektora parowego LEIA Display System. Wykreowana dzięki temu urządzeniu wizualizacja odnosi się bezpośrednio do transhumanistycznej wizji osiągnięcia nieśmiertelności za pomocą technologii komputerowych.


Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
50-109 Wrocław

(71) 344 67 20
biuro@galeriamiejska.pl

Kule - projekt Lech Twardowski, wykonanie Wiesław Waszkiewicz
Logotyp - Marta Płonka