Menu dostępności

Ustawienia kontrastu

Podświetlenia linków

Wielkość czcionki

Odstępy

Przyjazny dla dysle...

Duży kursor

Mapa strony

Domyślne ustawienia
Wystawy
Archiwalne

Mity Olimpu wobec współczesności

04.11.2021 - 09.12.2021


Mity Olimpu wobec współczesności / 04.11.2021 - 09.12.2021

4 listopada w Galerii Miejskiej we Wrocławiu otwarta zostanie indywidualna wystawa Krzysztofa Skarbka pt. Mity Olimpu wobec współczesności. Przestrzenie instytucji wypełni malarstwo, fotografia, instalacje oraz wideo.

W swoich artystycznych poszukiwaniach Krzysztof Skarbek śmiało przemieszcza się nie tylko w obrębie różnych czasów i przestrzeni, ale też w obrębie światów rzeczywistych i wyobrażonych. Na jego płótnach na równych prawach egzystują więc średniowieczni rycerze, dinozaury, postaci z kreskówek, zwierzęta, popkulturowe ikony, wytwory współczesnej technologii, kosmici i cyborgi. Z każdym cyklem malarskim artysta poszerza jednak własne imaginarium, włączając w swoje fantazyjne uniwersa nowe motywy i bohaterów.

Najnowsza seria obrazów Krzysztofa Skarbka zatytułowana Mity Olimpu wobec współczesności odwołuje się do kultury antycznej Grecji i Rzymu. Twórca o swoich najświeższych poszukiwaniach artystycznych mówi w ten sposób: Treścią wystawy jest przypomnienie o wspaniałej historii starożytnych początków Europy. Obecne w moich obrazach znane i fascynujące mitologie z Olimpu mają pokazać w nowym ujęciu ich związki z elementami świata współczesnej cywilizacji.

Skarbek, prezentując na swoich płótnach greckich bogów i rzymskich wojowników współistniejących w idealnej harmonii z robotami i statkami kosmicznymi, z przekorą wskazuje więc na integralność tych odległych od siebie światów. Podkreśla, że współczesność, ale też nasze wyobrażenia przyszłości, ściśle wynikają z przeszłości, a każda fantazja dotycząca jutra determinowana jest naszym historycznym i kulturowym dziedzictwem. Odnosząc się zarówno do wyidealizowanych, jak i dystopijnych wizji przyszłości, twórca z jednej strony stara się studzić niepohamowany optymizm, a z drugiej – neutralizować nasze lęki.

Udaje mu się to dzięki humorowi, wyrażanemu w łagodnej ironii i sympatycznej grotesce. Skarbek o tym aspekcie swojej artystycznej pracy, mówi: Ważnym elementem mojej strategii twórczej jest poczucie humoru, które rozładowuje po wielokroć pompatyczne oblicze tematu bogów władających greckim Olimpem. Rozbrajająca istota ironii ma wskazać na ukryte, często groteskowe, dramatyczne znaczenia przedstawionych zjawisk.

Kuratorką ekspozycji jest Katarzyna Zahorska.

Wystawa Mity Olimpu wobec współczesności potrwa do 9 grudnia 2021 roku.


Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
50-109 Wrocław

(71) 344 67 20
biuro@galeriamiejska.pl

Kule - projekt Lech Twardowski, wykonanie Wiesław Waszkiewicz
Logotyp - Marta Płonka