Menu dostępności

Ustawienia kontrastu

Podświetlenia linków

Wielkość czcionki

Odstępy

Przyjazny dla dysle...

Duży kursor

Mapa strony

Domyślne ustawienia
Wystawy
Archiwalne

Marian Waldemar Kuczma / Inspiracje. Inskrypcje. Obraz

11.01.2024 - 13.02.2024


Marian Waldemar Kuczma / Inspiracje. Inskrypcje. Obraz / 11.01.2024 - 13.02.2024

Od 12 stycznia na ścianach sal wystawienniczych Galerii Miejskiej we Wrocławiu zawiśnie wielowarstwowe – zarówno w treści, jak i formie – malarstwo Mariana Waldemara Kuczmy. Wszystkie spośród obecnych na ekspozycji obrazów powstały w ciągu kilku ostatnich lat.

Zapowiedź filmowa wystawy Mariana Waldemara Kuczmy.

Chociaż trudno jest umieścić malarstwo Mariana Waldemara Kuczmy w obszarze przedstawieniowości, artysta odżegnuje się od nazywania samego siebie mianem abstrakcjonisty. Wynika to z faktu, iż każdy z jego obrazów posiada swój konkretny punkt odniesienia zaczerpnięty bezpośrednio z widzialnej rzeczywistości. Głównym źródłem inspiracji jest dla twórcy pejzaż, a dokładniej mówiąc, jego wyabstrahowane z przestrzennego kontekstu fragmenty – fragmenty  często pomijane i odrzucane, takie jak pozostałości zrujnowanych budowli, samotne kapliczki czy nieczytelne resztki inskrypcji na murach. Pomimo iż prace Kuczmy nie kopiują natury w sposób mimetyczny, wkomponowane w płótna kawałki zupełnie banalnych materii, takich jak przywiezione z konkretnych miejsc kawałki drewna, ceramiki czy blachy, sprawiają, że jego obrazy stanowią odzwierciedlenie świata realnego.  Wszystko to zatopione jest w bliskiej ikonie – a więc kolejnej obok pejzażu wielkiej inspiracji artysty – aurze duchowości,

W swoim malarstwie pochodzący z okolic Bieszczad, a żyjący na co dzień we Wrocławiu twórca balansuje więc poniekąd na styku dwóch kultur. Wschodnia duchowość przecina się w jego twórczości z zachodnim intelektualizmem – nie tylko w obszarze narracyjnym i obieranych przez autora punktów odniesień, ale również na poziomie technologicznym. Jak pisze w swoim tekście Aleksander Jasiński, prace Waldemara Kuczmy pełne są zatartych granic – granic pomiędzy pozostałościami naturalnego krajobrazu i wytropionymi śladami ludzkiej ingerencji oraz granic pomiędzy sacrum i profanum, których mglistość podkreśla wielowarstwowy, czy wręcz palimspestowy charakter dzieł malarza.

Ekspozycję można będzie oglądać do 13 lutego 2024.

Kuratorka: Katarzyna Zahorska

BLUE X 150 x 220 cm. technika mieszana na płótnie. 2022
BIAŁY KSIĘŻYC 150 x 220 cm. technika mieszana na płótnie. 2021
ŚCIANA. ALBANO. technika mieszana na płótnie 167 x140 cm 2018
ŚCIANA. CASTEL GANDOLFO. 160 x 190 cm. technika mieszana na płótnie. 2023
CZERWONA TABLICA III. 166 x 128 cm. technika mieszana na płótnie. 2023

Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
50-109 Wrocław

(71) 344 67 20
biuro@galeriamiejska.pl

Kule - projekt Lech Twardowski, wykonanie Wiesław Waszkiewicz
Logotyp - Marta Płonka