Menu dostępności

Ustawienia kontrastu

Podświetlenia linków

Wielkość czcionki

Odstępy

Przyjazny dla dysle...

Duży kursor

Mapa strony

Domyślne ustawienia
Wystawy
Archiwalne

Marian Bogusz/ 1920-1980

25.06.2021 - 29.07.2021


Marian Bogusz/ 1920-1980 / 25.06.2021 - 29.07.2021

Od 25 czerwca sale ekspozycyjne Galerii Miejskiej we Wrocławiu wypełnią się pracami na papierze, malarstwem, a także fotograficzną dokumentacją scenograficznych projektów realizowanych przez Mariana Bogusza. Dzieła pochodzące z różnych okresów blisko 40-letniej działalności artystycznej twórcy, pozwolą rzucić światło na ewolucyjne procesy zachodzące w obrębie jego sztuki.

(Zapowiedź filmowa wystawy Marian Bogusz/ 1920-1980)

Język malarski Mariana Bogusza rozwijał się przez dziesięciolecia wraz z kształtowaniem się jego artystycznej osobowości. W swoich poszukiwaniach twórca wyszedł od sztuki figuratywnej, by sukcesywnie kierować swoją uwagę ku abstrakcji. Stopniowo syntetyzował i geometryzował formy, aby potem upraszczać je do rytmicznych siatek pionów, poziomów i skosów, a w końcu skupić się na badaniu malarskiego potencjału linii. Przez cały okres swojej artystycznej działalności Bogusz intensywnie eksperymentował z kolorem i materią, przez jakiś czas pozostając pod silnym wpływem sztuki informel. Badał różne techniki, sięgając na przykład po metodę malowania ogniem (fumage) czy realizując wykonywane przy użyciu najrozmaitszych materiałów asamblażowe kompozycje. Twórca poszukiwał także w obrębie malarskiego podłoża, testując możliwości zamszu, weluru czy blachy aluminiowej. Estetyczna różnorodność prac Bogusza, napędzana jego silnym przekonaniem o konieczności podejmowania przez artystę nowatorskich kroków, znajdowała odzwierciedlenie również w jego pracy scenograficznej i obiektach przestrzennych.

Pomimo eksperymentatorskiego zacięcia twórcy, idee przyświecające jego sztuce pozostawały niezmienne. Bogusz przez całe swoje życie pozostawał wierny koncepcji dowartościowania intelektualnego i emocjonalnego pierwiastka dzieła. Niezmiennie badał problem przestrzenności w obrazie. Deklarował on również przekonanie o społecznej roli artysty oraz przyświecającej mu misji docierania ze sztuką do jak najszerszego grona odbiorców i czynienia jej oczywistym elementem ludzkiej codzienności.

Organizowana w przestrzeniach wrocławskiej Galerii Miejskiej wystawa „Marian Bogusz” ma za zadanie uhonorować ogromny wkład tego niezwykłego twórcy w kształtowanie się awangardowych postaw na gruncie polskiej, XX-wiecznej sztuki.

Ekspozycja otwarta będzie do 29 lipca.

Kuratorem wystawy jest Mirosław Jasiński.

Dzieła prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Pleszewie oraz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.


Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
50-109 Wrocław

(71) 344 67 20
biuro@galeriamiejska.pl

Kule - projekt Lech Twardowski, wykonanie Wiesław Waszkiewicz
Logotyp - Marta Płonka