Menu dostępności

Ustawienia kontrastu

Podświetlenia linków

Wielkość czcionki

Odstępy

Przyjazny dla dysle...

Duży kursor

Mapa strony

Domyślne ustawienia
Wystawy
Archiwalne

Kto chce niech wierzy, Kosałka Jerzy!

16.12.2021 - 15.01.2022


Kto chce niech wierzy, Kosałka Jerzy! / 16.12.2021 - 15.01.2022

25 lat po indywidualnym wystawienniczym debiucie w Galerii Miejskiej, Jerzy Kosałka ponownie otworzył swój pokaz w przestrzeniach wrocławskiej instytucji. Kontynuację podwójnej ekspozycji publiczność będzie mogła zobaczyć w (zlokalizowanej przy ulicy Ruskiej 46c/105) pracowni artysty.

Zapowiedź filmowa wystawy Kto chce niech wierzy, Kosałka Jerzy!

Retrospektywna wystawa zatytułowana Kto chce niech wierzy, Kosałka Jerzy!  ma podwójny charakter. Pierwsza jej część, zlokalizowana w przestrzeniach wrocławskiej Galerii Miejskiej, skupi się na intertekstualnych grach z kanonicznymi już dziś dziełami sztuki. Artysta, posługując się ironią, groteską i absurdem, chętnie dialoguje z najważniejszymi przedstawicielami sztuki nowoczesnej, sytuując ich prace w często nieoczywistych kontekstach i poszerzając ich narracje o nowe znaczenia.

Druga, otwarta w pracowni Jerzego Kosałki, odsłona ekspozycji dedykowana będzie realizacjom o wydźwięku społeczno-politycznym (Kto chce niech wierzy, Kosałka Jerzy / Post Politic). Wrocławski artysta w swoich pracach niejednokrotnie bowiem kontestuje naznaczone niedorzecznościami elementy polskiej rzeczywistości i świadomie mitologizuje wybrane wydarzenia rodzimej historii. Obierając ironiczno-krytyczną perspektywę, twórca rezygnuje jednak z misyjnego czy moralizatorskiego tonu.

Retrospektywna ekspozycja Jerzego Kosałki, organizowana w Galerii Miejskiej ponad ćwierć wieku po jego wystawienniczym debiucie w przestrzeniach instytucji, udowadnia nie tylko, że sztuka wrocławskiego artysty wciąż pozostaje świeża, ale też to, że posiada ona niezwykłą moc aktualizowania się wraz z zachodzącymi w świecie kulturowymi, społecznymi i politycznymi zmianami. Pokaz daje więc widzom możliwość zrewidowania swojego spojrzenia na prace twórcy, ujrzenia ich w innych kontekstach oraz przesunięcia akcentów na palące problemy dzisiejszej rzeczywistości.

Galeria Miejska we Wrocławiu zaprasza na wystawę do 15 stycznia 2022 roku.

Kuratorką ekspozycji jest Katarzyna Zahorska.

O ARTYŚCIE

Jerzy Kosałka (1955) w 1981 roku uzyskał dyplom z malarstwa we wrocławskiej PWSSP. Od wielu lat aktywnie działa w kolektywie LUXUS, uczestnicząc w większości artystycznych przedsięwzięć grupy. Od 1995 roku wystawia też indywidualnie, a także bierze udział w licznych projektach zbiorowych. Jest laureatem m.in. czterech nagród 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2009” oraz Nagrody im. Krystiany Robb-Narbutt. Kosałka w swojej sztuce posługuje się rozmaitymi technikami – tworzy wideo, makiety, obiekty, instalacje, performance oraz realizacje site-specific i działania w przestrzeni publicznej.

UWAGA! Wystawa może być nieodpowiednia dla widzów poniżej 16 roku życia.


Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
50-109 Wrocław

(71) 344 67 20
biuro@galeriamiejska.pl

Kule - projekt Lech Twardowski, wykonanie Wiesław Waszkiewicz
Logotyp - Marta Płonka