Menu dostępności

Ustawienia kontrastu

Podświetlenia linków

Wielkość czcionki

Odstępy

Przyjazny dla dysle...

Duży kursor

Mapa strony

Domyślne ustawienia
Wystawy
Archiwalne

Katarzyna Kulpa/ ANAMNEZJE

07.07.2023 - 20.07.2023


Katarzyna Kulpa/ ANAMNEZJE / 07.07.2023 - 20.07.2023

Od 7 lipca przestrzenie Galerii Miejskiej we Wrocławiu wypełni wielkoformatowe, abstrakcyjne, pełne liryzmu i emocji malarstwo Katarzyny Kulpy. Większość prezentowanych przez artystkę obrazów pochodzi z jej aktualnego cyklu Anamnezje.

Zapowiedź filmowa wystawy

Tytułowe anamnezje, zgodnie z Platońską koncepcją poznania, oznaczają odpominanie. Odnoszą się więc do procesu odnajdywania w odmętach podświadomości tego, co – kiedyś uchwycone na krótką chwilę – później zostało utracone. Katarzyna Kulpa za pośrednictwem swojego malarstwa tworzy więc dla siebie bezpieczną, intymną przestrzeń, w której sięga po odległe lub wyparte skrawki własnych historii i doświadczeń – także tych najmroczniejszych. Artystka o swojej twórczej praktyce mówi w ten sposób: Czasami dopiero malując, dowiaduję się, co zostało wyciągnięte z pamięci. Własne obrazy traktuję więc jak pamiętniki – klisze z moich emocji, z takiego stanu wewnętrznego, w który potrafię wejść wyłącznie poprzez malowanie.

Prace Kulpy są zatem silnie zintegrowane z kategoriami czasu i przestrzeni. Tworząc obrazy artystka przemieszcza się pomiędzy własnymi światami. Punktem wyjścia do poszukiwań odpowiedzi na zadawane sobie ontologiczne pytania często bywają dla niej takie obszary wiedzy, jak filozofia, filozofia religii, filozofia przyrody czy kosmologia. Zawsze jednak malarka intuicyjnie sięga do obszaru pamięci, by jak najgłębiej uchwycić swoje aktualne emocjonalne stany. Dlatego też każde jej pojedyncze dzieło dopełnia systematycznie tworzoną, spójną opowieść, o czym Kulpa mówi w takich słowach: Kiedyś w rozmowie z profesorem Dobrzanieckim, którego byłam studentką i dyplomantką, wyłoniła mi się pewna myśl, która stała się właściwie moim credo: malować w taki sposób, aby jeden obraz zaczynał następny. I rzeczywiście uważam, że od momentu Palindromów, a więc cyklu poprzedzającego Anamnezje, ja ciągle maluję jeden obraz. Z jednej strony moje prace są w jakiś sposób ujednolicone i harmonizujące ze sobą nawzajem. Z drugiej strony natomiast, za Umberto Eco, daję sobie przyzwolenie na to, że muszą one pozostać niedomknięte czy wręcz otwarte. Można je więc malować w nieskończoność, ale w gruncie rzeczy są opowieścią o jednym – o mnie.

Ekspozycję można będzie oglądać do 20 lipca 2023.

Kuratorka: Katarzyna Zahorska

Katarzyna Kulpa, Anamnezje V, technika mieszana na płótnie, 200×200 cm, 2019-2022, fot. Czesław Chwiszczuk
Katarzyna Kulpa, Anamnezje XX, technika mieszana na płótnie, 200×200 cm, 2019-2022, fot. Czesław Chwiszczuk
Katarzyna Kulpa, Anamnezje X, technika mieszana na płótnie, 200×200 cm, 2019-2022, fot. Czesław Chwiszczuk
Katarzyna Kulpa, Anamnezje VIII, technika mieszana na płótnie, 200×200 cm, 2019-2022, fot. Czesław Chwiszczuk

Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
50-109 Wrocław

(71) 344 67 20
biuro@galeriamiejska.pl

Kule - projekt Lech Twardowski, wykonanie Wiesław Waszkiewicz
Logotyp - Marta Płonka