Menu dostępności

Ustawienia kontrastu

Podświetlenia linków

Wielkość czcionki

Odstępy

Przyjazny dla dysle...

Duży kursor

Mapa strony

Domyślne ustawienia
Wystawy
Archiwalne

Kasia Kmita/ Warstwy

06.12.2024 - 04.01.2025


Kasia Kmita/ Warstwy / 06.12.2024 - 04.01.2025

6 grudnia publiczności Galerii Miejskiej zaprezentowane zostanie pełne spektrum wielowymiarowej twórczości Kasi Kmity. W ramach wystawy Warstwy widzowie zobaczą dzieła wykonane techniką wycinanki, ale także prace malarskie, fotograficzne czy wielkoformatowe realizacje instalacyjne.

Kasia Kmita jest artystką pracującą przede wszystkim w technice wycinanki. W swoich nawiązujących do łowickich gwiozd i koder, barwnych kompozycjach twórczyni zręcznie łączy ludowość z elementami współczesnej popkultury. W jej realizacjach pojawiają się znane osobowości telewizyjne, muzyczne i artystyczne, ale też anonimowe postaci. Kmita przywołuje w swojej twórczości, zarówno powszechnie znane wydarzenie kulturalne, jak i całkiem banalne epizody codziennego życia. Dla artystki charakterystyczne jest również posługiwanie się symbolami aktualnej, zawłaszczonej przez konsumpcjonizm i cyfryzację kultury wizualnej. Najbardziej rozległy obszar twórczej działalności Kmity stanowią jednak portrety – temat ten eksploruje ona nie tylko w swoich wycinankowych realizacjach, ale i w pracach malarskich, które w swojej formie imitują wycinankę.

Ważną częścią wystawy Warstwy będzie trójwymiarowy widok centrum Wrocławia oparty o pochodzący z 1562 roku legendarny plan miasta „Contrafactur der Stadt Breslau” autorstwa ojca i syna Weihnerów. O pracy tej kurator ekspozycji, Mirosław Jasiński, mówi w ten sposób: Jak zdradziła Kasia Kmita, jej praca przedstawia Wrocław, który sama chciałaby dziś zwiedzać – zestawiła w nim budowle definiujące przestrzeń miasta, jednak istniejące w różnych momentach historycznych; wiele z nich nigdy się nie spotkało. Dla zwiedzających plan będzie więc nie lada łamigłówką do rozwiązania.

W ramach wystawy zaprezentowana zostanie także część rozbudowanej instalacji pochodzącej z ekspozycji Hello Helka. Nowelka na papier i wojnę, która miała miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2021 roku. Dla papierowych laleczek, które graficzka Janina Giedroyć-Wawrzynowicz wykonała w czasach okupacji dla swojej córeczki Róży, Kasia Kmita stworzyła modele kamienic oraz ich wnętrza z całym wyposażeniem.

Ekspozycję można będzie oglądać do 4 stycznia 2025.
Kurator: Mirosław Jasiński

Kasia Kmita, Dwóch przed, wycinany ręcznie i klejony kolorowy papier, 100x100cm, 2013; własność Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, w depozycie Muzeum Współczesnego Wrocław
Kasia Kmita, Contrafactur (fragment), papier, 2023
Kasia Kmita, Namalowane Portret 10 – Zbigniew Makarewicz, akryl na płótnie, 100×100 cm, 2023
Kasia Kmita, Meble, akwarela, 2021, fragment ekspozycji prezentowanej w Muzeum Powstania Warszawskiego
Kasia Kmita, Koncert, akryl wycinany, 97x137cm, 2024
Kasia Kmita, Dawne Kina Wroclawia Kino Fama, 2013; własność Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, w depozycie Muzeum Współczesnego Wrocław


Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
50-109 Wrocław

(71) 344 67 20
biuro@galeriamiejska.pl

Kule - projekt Lech Twardowski, wykonanie Wiesław Waszkiewicz
Logotyp - Marta Płonka