Menu dostępności

Ustawienia kontrastu

Podświetlenia linków

Wielkość czcionki

Odstępy

Przyjazny dla dysle...

Duży kursor

Mapa strony

Domyślne ustawienia
Wystawy
Archiwalne

Henryk Waniek/ Kwadratura koła

25.11.2022 - 30.12.2022


Henryk Waniek/ Kwadratura koła / 25.11.2022 - 30.12.2022

Od 25 listopada przestrzenie wrocławskiej Galerii Miejskiej wypełnią się metafizycznym malarstwem Henryka Wańka. W ramach swojej indywidualnej wystawy śląski artysta zaprezentuje nie tylko realizowane w latach 2018-20222 prace z cyklu „Kwadratura koła”, ale również starsze, silnie osadzone w aurze mistycyzmu dzieła.

Zapowiedź filmowa wystawy Henryk Waniek/ Kwadratura koła


Tytułowa kwadratura koła dotyczy nierozwiązywalnego problemu matematycznego, polegającego na skonstruowaniu kwadratu, którego pole byłoby równe polu wpisanego w niego koła. Dla alchemików kwadratura koła stanowi natomiast symbol zjednoczenia przeciwieństw (Nieba i Ziemi, ducha i ciała, pierwiastka męskiego z żeńskim) i, jako synonim legendarnego Kamienia Filozoficznego, jest kluczem otwierającym bramy totalnego poznania i iluminacji. W swojej sztuce, wzorem alchemików, Henryk Waniek udowadnia, że to, co nieracjonalne z naukowego punktu widzenia, może znaleźć urzeczywistnienie w ezoterycznym procesie duchowej transformacji.

Waniek, w nawiązaniu do tytułu najnowszego cyklu malarskich prac, większość swoich kompozycji konstruuje w oparciu o wpisane w kwadrat koło. Czasami wypełnia je nasyconymi wielością znaczeń, wyidealizowanymi, fantastycznymi pejzażami, w których obok rajskich ogrodów dominują skomplikowane, labiryntalne przestrzenie lub lewitujące nad krajobrazem kryształowe, wielościenne bryły. Innym razem artysta nadaje swoim dziełom charakter symbologicznych tablic, na których, w prostych, wizualnych atrybutach, przedstawia widzom kompendium alchemicznej wiedzy.

Mirosław Jasiński, kurator ekspozycji prezentowanej w Galerii Miejskiej, pisze o najnowszych pracach śląskiego twórcy w ten sposób:
„Kwadratura koła” jako tytuł cyklu i wystawy Henryka Wańka jest oczywiście z jednej strony żartobliwym nawiązaniem do formy obrazów cyklu – tond wpisanych w kwadrat, a z drugiej poważnym rozważaniem o możliwości uzyskania wiedzy o naturze Wszechświata za pomocą malarskich przedstawień. Przedstawień, które łączą w sobie symbole religijne, doświadczenia ludzkości, wielorakie wysiłki poznania i złamania tajemnic Rzeczywistości z kontemplacją spotkanych i wyobrażonych miejsc, wobec których twórca staje wyposażony jedynie w wiedzę, wiarę, wyobraźnię i umiejętności twórcze.

Prace z serii „Kwadratura koła” stanowią kolejny etap w kontynuowanym przez dekady twórczości, artystycznym i ideowym rozwoju Henryka Wańka.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających do 30 grudnia 2022 (ekspozycja została przedłużona).

Henryk Waniek, Anatomia ognia, olej na płótnie 50×50 cm, 2021
Henryk Waniek, Nigredo-albedo, olej na płótnie i desce ϴ 56 cm, 2022
Henryk Waniek, Porządek, olej na płótnie i desce, 56x56cm, 2020
Henryk Waniek, Integrae naturae speculum artisque imago, olej na płótnie i desce 55×55 cm, 2019
Henryk Waniek, Narodziny tajemnicy, płótno na desce, olej, format 60×60 cm, 2022
Henryk Waniek, Rebis, olej na płótnie i desce, 32×32 cm, 2011

Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
50-109 Wrocław

(71) 344 67 20
biuro@galeriamiejska.pl

Kule - projekt Lech Twardowski, wykonanie Wiesław Waszkiewicz
Logotyp - Marta Płonka