Menu dostępności

Ustawienia kontrastu

Podświetlenia linków

Wielkość czcionki

Odstępy

Przyjazny dla dysle...

Duży kursor

Mapa strony

Domyślne ustawienia
Wydarzenia
Archiwalne

Biennale młodej sztuki JCE – Jeune Création Européenne.


Biennale młodej sztuki JCE – Jeune Création Européenne. /

Jeune Creation Europeenne, Biennale Młodej Sztuki Europejskiej, jest unikatowym projektem artystycznym na skalę europejską. Założeniem i główną ideą biennale jest cyrkulacja artystyczna – formuła wystawy podróżnej,przemieszczającej się między krajami uczestniczącymi w wydarzeniu, która pozwala na promocję artystów zarówno w środowiskach artystycznych jak i wśród bardzo szerokiej publiczności odwiedzającej biennale w każdym z krajów. JCE to projekt organizowany od 2000 roku przez przylegające bezpośrednio do Paryża miasto Montrouge i prezentowany dalej w Europie dzięki współpracy z miastami uczestniczącymi w przedsięwzięciu.

Wrocław, jako Europejska Stolica Kultury 2016,został zaproszony do uczestnictwa w tym ogólnoeuropejskim wydarzeniu. Kolejna edycja biennale rozpocznie się w Montrouge w październiku 2015 roku. Biennale we Wrocławiu odbędzie się latem 2016 roku – czyli w momencie największego nagromadzenia turystów zarówno polskich jak i zagranicznych. Duży międzynarodowy projekt artystyczny, obecny zarówno w galeriach jak i przestrzeni miejskiej Wrocławia,wpisuje się silnie w założenia ESK 2016. Dodatkowo podczas uroczystego otwarcia Wrocław odwiedzą artyści i kuratorzy z całej Europy, biorący udział w biennale.

Formuła wystawy pozostaje od lat taka sama – każdy kraj reprezentowany jest przez sześciu artystów podczas przemieszczającej się przez dwa lata przez Europę ekspozycji. Każdy z partnerów przeprowadza własny proces selekcji. Za każdą sekcję odpowiada kurator z danego kraju uczestniczącego, który odpowiedzialny jest za wybór artystów i przygotowanie ekspozycji w swoim kraju. Kuratorką części polskiej jest Ewa Sułek, która studiowała historię sztuki na University of Cambridge w Wielkiej Brytanii oraz na Uniwersytecie Warszawskim.

Do edycji 2015/17 zostanie wybranych sześciu artystów, mieszkających w Polsce. Sugerowany wiek uczestników nie powinien przekraczać 35 lat. Każdy z artystów przedstawi jedną pracę, która przez dwa lata będzie prezentowana w kolejnych krajach uczestniczących w projekcie. Otwarcie biennale nastąpi w Montrouge w centrum sztuki Beffroi 14 października 2015 roku, skąd przemieści się w 2016 roku kolejno do Holandii(Maastricht), Danii (Hjoerring), Polski (Wrocław), Łotwy (Cesis), a w 2017 roku do Włoch (Como), Hiszpanii (Figueres) i Portugalii (Amarante).

Trwa selekcja artystów, którzy będą reprezentować Polskę na biennale. Zgłoszenia można przesyłać na adres ewa.sulek@galeriamiejska.pl do 20 maja do północy.

Zgłoszenie powinno zawierać:

  1. Dokument Word (doc):
  • imię i nazwisko
  • krótki biogram (do 500 znaków ze spacjami)
  • informacje o dotychczasowych osiągnięciach (wystawy, nagrody, wyróżnienia)
  • link do strony internetowej, jeśli artysta ją posiada
  1. Załączniki
  • propozycje minimum jednej, maksymalnie trzech prac na biennale wykonanych w dowolnej technice (zdjęcie w formacie JPG w przypadku prac malarskich, graficznych, fotograficznych oraz rzeźb, obiektów i instalacji, link do ściągnięcia pliku w przypadku pracy video)
  • opis techniczny zgłaszanych prac – technika, wymiary, waga,rok wykonania.

Artysta zgłaszający się do biennale musi spełniać następujące kryteria:

  • wiek nie przekraczający 35 lat
  • stałe miejsce zamieszkania, pracy i pochodzenia- Polska.

Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
50-109 Wrocław

(71) 344 67 20
biuro@galeriamiejska.pl

Kule - projekt Lech Twardowski, wykonanie Wiesław Waszkiewicz
Logotyp - Marta Płonka