Menu dostępności

Ustawienia kontrastu

Podświetlenia linków

Wielkość czcionki

Odstępy

Przyjazny dla dysle...

Duży kursor

Mapa strony

Domyślne ustawienia
Wystawy
Archiwalne

Silesium est memoria, memoria est silentium

24.10.2024 - 20.11.2024


Silesium est memoria, memoria est silentium / 24.10.2024 - 20.11.2024

25 października publiczność Galerii Miejskiej będzie miała okazję zapoznać się z interdyscyplinarną i wielowątkową twórczością grupy Silesium. Ośmioro związanych z Wrocławiem artystek i artystów (Maciej Albrzykowski, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Małgorzata Kazimierczak, Anna Kołodziejczyk, Kamil Moskowczenko, Renata Pacyna, Anna Szewczyk oraz Igor Wójcik) w ramach wystawy Silesium est memoria, memoria est silentium zaprezentuje w przestrzeniach wrocławskiej instytucji prace malarskie, rzeźbiarskie, multimedialne, a także instalacje i obiekty szklane.

Ideowym założeniem istniejącej od 2011 roku grupy Silesium jest realizowanie sztuki bezpośrednio powiązanej z konkretnym obszarem Dolnego Śląska, a więc, także z jego bogatym spektrum różnorodnych zjawisk historycznych, społecznych czy kulturowych. O istocie działalności kolektywu kurator Mirosław Jasiński w tekście towarzyszącym wystawie w Galerii Miejskiej pisze w ten sposób: Niewiele jest w historii sztuki grup artystycznych, które tak szeroko opisywałyby rację swojego istnienia – z jednej strony tworząc punkt odniesienia w epoce, stylu, a z drugiej strony widząc w niej pole do artystycznych eksperymentów i dyskusji o granicach i rozumieniu sztuki dzisiaj. 

Z tego też powodupraktyka wystawiennicza Silesium ściśle połączona jest z wyjazdami sympozjalnymi, a także ze spotkaniami i dyskusjami z historykami, filozofami czy lokalnymi twórcami wizualnymi. Wszystkie te wydarzenia umożliwiały artystom kolektywu wydobycie i zaakcentowanie wybijających się na pierwszy plan w procesie poznawczym wątków związanych z badanym rejonem. Czasami materią wyzwalającą kreacyjny akt okazywały się konkretne wydarzenia związane z danym miejscem lub dosłownie zaczerpnięty z jego estetyki znak. Innym razem twórczym bodźcem był całościowy namysł nad zagadnieniem, narzucającym się samoistnie w kontakcie z otoczeniem. W swoich działaniach, posiadających zarówno intelektualny, jak i intuicyjny charakter, grupa rozważała takie kwestie, jak na przykład problem obecnych w lokalnej estetyce znaczeniowych i ideowych nawarstwień czy też motywy deficytu i fragmentaryczności jako jakości wizualnych.

Ekspozycja Silesium est memoria, memoria est silentium jest pewnego rodzaju punktem podsumowującym już ponad 13-letnią działalność grupy. Jak stwierdza Mirosław Jasiński, jest ona także : […] wystawą wymagającą od widza. Wymagającą, bo odwołującą się nie tylko do estetycznych doznań, ale też do wielowarstwowej empatii – poszukiwania odniesień wynikających z dzieł zbiorowego przekazu, z wędrówki w przyszłość i ze śladów wielowiekowej przeszłości, tych znanych i tych bezimiennych, zapomnianych, o które mniej lub bardziej ocieramy się w naszych wędrówkach po regionie.

Ekspozycję można będzie oglądać do 20 listopada 2024.

Kuratorzy: Anna Szewczyk, Mirosław Jasiński

Maciej Albrzykowski, Niektóre idee bywają uwodząco piękne, sztuczne tworzywo, farba, 38 × 25 × 120 cm, 2023
Grażyna Jaskierska, Portfolio, tektura, zdjęcia na folii, linka stalowa, 5x20x300 cm, 2005-2024
Małgorzata Kazimierczak, Palimsest słów – zacieranie znaczeń, instalacja audio-wizualna, projekcja filmowa 2mx3m, 2015
Anna Kołodziejczyk, Siła pozornie prostego wnętrza, akryl na płótnie, 140×120 cm, 2016
Kamil Moskowczenko, Dryf, olej na płótnie, 157×200 cm, 2017
Renata Pacyna, Słowa, tekst Tadeusz Różewicz z tomu Wyjście, technika własna, druk na pleksiglasie; 70 × 70 x 90 cm; unikat; 2018
Anna Szewczyk, Lustro, olej, płótno, 170 x 140 cm, 2024
Igor Wójcik, Mechabiotylae CLII, olej na płótnie, 100 x 80 cm, 2014


Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
50-109 Wrocław

(71) 344 67 20
biuro@galeriamiejska.pl

Kule - projekt Lech Twardowski, wykonanie Wiesław Waszkiewicz
Logotyp - Marta Płonka