Menu dostępności

Ustawienia kontrastu

Podświetlenia linków

Wielkość czcionki

Odstępy

Przyjazny dla dysle...

Duży kursor

Mapa strony

Domyślne ustawienia
Wydarzenia
Archiwalne

DYPLOMY 2024 (lipiec)

08.07.2024 - 11.07.2024


DYPLOMY 2024 (lipiec) / 08.07.2024 - 11.07.2024

Zapraszamy na drugą część lipcowych dyplomów w Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Tym razem wnętrza wypełnią prace Katarzyny Banasiak oraz Filipa Kopecia. Ekspozycje można oglądać od 8 do 11 lipca 2024.

Kasia Banasiak

Robiło się coraz ciemniej, a nawet trochę strasznie,
więc postanowiłyśmy zaśpiewać sobie kołysankę

Wystawa składa się z trzech części:

1. Pieśń w przestrzeni – cykl obiektów książkowych, Promotorka: dr Joanna Skrzypiec – Żuchowska
2. Pomniki własnej mitologii – cykl rzeźb sensorycznych Promotorka: dr Agnieszka Jarząb
3. Kronika, tworzenie mitu jako obraz malarskich paraboli, Promotorka: prof. Anna Maria Kramm

Sceny z mojej rzeczywistości przekształcam na baśniowe pejzaże. Projektuję uniwersum, w którym jestem główną bohaterką (w myśl Never Ending Story). Moje prace opierają się na analizie własnego ciała i psychiki w kolejnych etapach dorastania. Interesuje mnie narracyjne podejście do sztuki wizualnej, dające podłoże do stworzenia mitologii na podstawie mojego odczuwania świata. Staram się je zmaterializować w postaci obrazów, rzeźb oraz form lalkowych. Projekt jest poszukiwaniem zrozumienia dla własnych przeżyć i próbą określenia swojego miejsca i tożsamości, jego część została więc oparta na tradycyjnych pieśniach z mojego regionu, czyli Lubelszczyzny.

bio:
Kasia Banasiak – artystka wizualna i animatorka kultury, studentka wrocławskiej ASP na kierunkach grafika oraz scenografia. Zajmuje się głównie malarstwem, rzeźbą i scenografią. Razem z przyjaciółmi z kolektywu ,,Zbiór” prowadzi offową galerię sztuki ,,Serwis” na wrocławskich Gajowicach, współorganizatorka i kuratorka wydarzeń w tym miejscu oraz współorganizatorka festiwalu Wrocław Off Gallery Weekend. Laureatka stypendium MKIDN oraz uczestniczka wystaw krajowych i międzynarodowych, m.in. Biennale Grafiki ,,Przeciwciała” w Galerii Arsenał w Poznaniu, Międzynarodowego Przeglądu Książki Studenckiej BOOK VISION w Ostrawie oraz 46. Biennale Malarstwa ,,Bielska Jesień” w Galerii Bielskiej BWA.

Kasia Banasiak, Łabędź, rzeźba sensoryczna, 2024
Kasia Banasiak, Wypatruję zwiastowania, technika mieszana na płótnie, 2024
Kasia Banasiak, Niedziela, godzina 16, technika mieszana na płótnie, 2023
Kasia Banasiak, Pieśń w przestrzeni – Skrzynia, obiekt sensoryczny, 2024

Filip Kopeć

1. Tygiel, część cyklu malarskiego, Promotor: dr hab. Norman Smużniak, prof. ASP
2. Misja na Kepler 89-a, instalacja, cykl obiektów, Promotor: prof. Wojciech Pukocz

Sposób przedstawiania na obrazach oparty został w przeważającej mierze na średniowiecznych iluminacjach. Odwołanie to wymusza korzystanie z zaburzonej perspektywy oraz podkreśla ilustracyjny charakter obrazów. Wynikiem pracy są baśniowe pejzaże, na których formy i barwy kłębią się, tworząc swego rodzaju tygiel. Motywami przewijającymi się przez z grubsza wszystkie prace są sznury, ogień, wybuchy czy mury. Mają one być nośnikami sił fizycznych i zawierać w sobie pewne potencje. Obrazy przedstawiają więc opowieści o siłach: plątaniu, wstrzymaniu, przyciąganiu, odrzucie, ogniu i przemocy. Tytuł serii odnosi się do mieszaniny, w której powstało życie. Roztworu wydarzania się, nowych sytuacji, dialektycznego napięcia. Na obrazach ukazany został świat który przekroczył człowieka, zostawił po sobie coś co z architektury i rzeczy martwych przeistacza się w swój własny byt, wywalcza swoją własną podmiotowość.

Misja na Kepler 89-a to prezentacja artefaktów z misji na ową planetę która odbyła się w roku 1976 z inicjatywy Związku Radzieckiego. Zespół kosmonautów z Polski, NRD, ZSRR i Chin był w stanie zbadać i przechwycić kilka istniejących na ziemiopodobnej planecie form życia które zaprezentowane zostaną na ekspozycji. Pokazane zostaną też pamiątki związane z misją.

Filip Kopeć, Zupa pierwotna 1, akryl i olej na płycie, 120x140cm, 2024
Filip Kopeć, Zupa pierwotna 2, akryl i olej na płycie, 120x140cm, 2024
Filip Kopeć, Zupa pierwotna 3, akryl i olej na płycie, 120x140cm, 2024
Filip Kopeć, Zupa pierwotna 6, akryl i olej na płycie, 120x140cm, 2024

Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
50-109 Wrocław

(71) 344 67 20
biuro@galeriamiejska.pl

Kule - projekt Lech Twardowski, wykonanie Wiesław Waszkiewicz
Logotyp - Marta Płonka