Menu dostępności

Ustawienia kontrastu

Podświetlenia linków

Wielkość czcionki

Odstępy

Przyjazny dla dysle...

Duży kursor

Mapa strony

Domyślne ustawienia
Wystawy
Archiwalne

Pępek snu

11.04.2024 - 09.05.2024


Pępek snu / 11.04.2024 - 09.05.2024

Od 12 kwietnia Galeria Miejska w ramach zbiorowej wystawy „Pępek snu” zaprezentuje twórczość, która narracyjnie i formalnie wpisuje się w zwrot ku postawom surrealistycznym, symbolicznym oraz romantycznym. W obecnych na ekspozycji obrazach, tkaninach, rzeźbach ceramicznych i obiektach polscy artyści w różnorodny sposób eksplorują obszary magii, ezoteryki, spirytyzmu, baśniowości, oniryzmu, psychodelii, horroru czy mitologii.

Zapowiedź filmowa wystawy “Pępek snu”, realizacja Tomasz Ostaszewski na podstawie grafik Julii Kowalskiej

Fantasmagoryczne, senne w swojej aurze prace młodych twórców zawsze mają  swoje źródło w realnym. Artyści, dotykając tego, co chimeryczne i dziwne, filtrują własne wizje przez ogląd współczesnego świata i jego najbardziej aktualne problemy. Przede wszystkim jednak treściotwórczo wykorzystują oni oniryczną, baśniową, nierzadko niepokojącą estetykę do konstruowania w obrazie, rzeźbie czy obiekcie autobiograficznych, często bardzo intymnych i przepełnionych silnymi emocjami historii. Metodycznie dokonują więc zetknięcia tego, co zewnętrzne, z tym, co wewnątrz, a więc obszaru materialnej rzeczywistości z tym, co wymyka się materializacji.

W prezentowanej na wystawie sztuce, niczym w marzeniu sennym, jawne płynnie przenika się więc z ukrytym, świadome z nieuświadomionym, a realne z wyobrażonym. Jest ona pewnego rodzaju szczeliną, przez którą artyści mogą wyrwać się z fantazmatu współczesności, nie naruszając przy tym jednak definiującej jej mglistości i ambiwalencji. W ten sposób ich twórczość staje się czymś na wzór tytułowego Freudowskiego pępka snu – blokującym wszelkie prawo rozumienia, tajemniczym, bezwyjściowym punktem rozpuszczonych granic, w którym prawda przybiera strukturę fikcji.

Ponieważ twórczość uczestniczących w ekspozycji artystów koncepcyjnie wpisana jest w zagadnienia związane z kwestionowaniem prostych, dualistycznych podziałów, przy jej odbiorze samoistnie niemal narzuca się Freudowska kategoria niesamowitego (unheimlich), która wykształciła się ze swojego antonimu („samowitego” – heimlich) i pozostaje z nim w nierozerwalnym związku.  Ten uzus językowy zawiera w sobie całą tajemnicę niesamowitości, podkreślając, iż nie jest ona tak naprawdę niczym nowym czy obcym, ale czymś, co było od dawna znane naszemu życiu psychicznemu, jednak przez proces wyparcia, odcięło się od niego. Płynnie przemieszczając się więc pomiędzy uniwersami pozbawionymi czytelnych linii podziałów oraz nieustannie balansując na granicy rzeczywistego i wyobrażonego, świadomego i nieuświadomionego, jawnego i ukrytego, artyści cierpliwie tropią przejawy niesamowitości, transponując je na własną sztukę.

Wystawa w Galerii Miejskiej we Wrocławiu jest zatem próbą zbliżenia się do tytułowego pępka snu, w którym realne rozpoczyna swój zawikłany proces transformacji, finalnie objawiając się w elementach niesamowitości.

Ekspozycję można będzie oglądać do 9 maja 2024.

Kuratorka: Katarzyna Zahorska

Artyści uczestniczący: Jędrzej Bieńko, Martyna Borowiecka, Krzysztof Gil, Natalia Kopytko, Paweł Olszczyński, Patrycja Piętka, Jan Porczyński, Agata Słowak, Justyna Smoleń, Sasza Wiktor, Milan Zientara.

Krzysztof Gil, I Wish This Could Be Your Color, olej na płótnie, 137×100 cm, 2024, dzięki uprzejmości artysty i Galerii Monopol
Sasza Wiktor, Święta Sebastianka, ceramika, 16x10x29 cm, 2023, kolekcja prywatna
Martyna Borowiecka, Światłoczułość, 50x50cm, olej na płótnie, 2022
Natalia Kopytko, Ognista, z cyklu Korony, rzeźba ceramiczna, 35x35x55cm, 2022
Paweł Olszczyński, Waza z wodnikami, ceramika szkliwiona, 26x21x16 cm, 2024
Justyna Smoleń, Fall in love, porcelana, ceramika, kolaż, 45×29×20 cm, 2022, fot. Rafał Sosin
Milan Zientara, Ślepe strategie przetrwania, olej na płótnie, 140x120cm, 2024
Agata Słowak, Odmienne osoby w tej samej postaci (Filipka), Different Figures in the Same Character (Filipka), olej na płótnie, 80×60 cm, 2023, fot. Marek Gardulski
Jędrzej Bieńko, Bez tytułu, akryl na lnianym płótnie, 130x160x5 cm, 2024, dzięki uprzejmości artysty i Pola Magnetyczne Gallery
Jan Porczynski, Bez tytułu, gwasz na papierze, 13×18 cm, 2024
Patrycja Piętka, Evocation, olej płótno 100 x 130 cm, 2024, fot. Katarzyna Mierzwińska, archiwum Art Agenda Nova, Kraków

Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
50-109 Wrocław

(71) 344 67 20
biuro@galeriamiejska.pl

Kule - projekt Lech Twardowski, wykonanie Wiesław Waszkiewicz
Logotyp - Marta Płonka