Menu dostępności

Ustawienia kontrastu

Podświetlenia linków

Wielkość czcionki

Odstępy

Przyjazny dla dysle...

Duży kursor

Mapa strony

Domyślne ustawienia
Wystawy
Archiwalne

W lustrach Zachodu/ współczesne malarstwo gruzińskie

18.08.2022 - 22.09.2022


W lustrach Zachodu/ współczesne malarstwo gruzińskie / 18.08.2022 - 22.09.2022

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Galeria Miejska zapraszają na zbiorową wystawę gruzińskich artystów. Ekspozycja prezentuje dzieła 14 twórców, których realizacje opierają się na klasycznych tematach malarstwa europejskiego.

Zapowiedź filmowa wystawy W lustrach Zachodu/ współczesne malarstwo gruzińskie

Twórcza wymiana postaw i idei pomiędzy Polską a Gruzją posiada długą tradycję. Aktualnie jednym z najbardziej niekwestionowanych i doniosłych jej efektów jest organizowany od 2017 roku przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu Polsko-Gruziński Festiwal Kultury – realizowany na terenie obu krajów rozbudowany projekt, składający się na wydarzenia filmowe, teatralne, muzyczne i wystawiennicze.


Za pośrednictwem organizowanej w przestrzeniach wrocławskiej Galerii Miejskiej wystawy „W lustrach Zachodu/ współczesne malarstwo gruzińskie”, publiczność będzie miała okazję zapoznać się z adżarskim malarstwem współczesnym – malarstwem, które, chociaż wyrasta z europejskich tradycji artystycznych, w swoim wydźwięku niepozbawione jest lokalnego kontekstu historycznego, stanowiącego, zarówno jego tło, jak i konstrukt. Warto bowiem przypomnieć, że od 1921 roku – a więc też w okresie intensywnego kształtowania się w Europie nowoczesnych postaw twórczych – Gruzja wchodziła w skład sowieckiego imperium. Jednak, pomimo narzucanej tamtejszym artystom przez komunistyczne władze estetyki, zdołali oni wykształcić niezależne ośrodki sztuki awangardowej, których podstawą ideową było eksperymentowanie w obszarze języka, materii czy kompozycji dzieła.


Z tego też powodu aktualne malarstwo gruzińskie łączy w sobie wiele artystycznych tendencji. Pomimo świadomej postawy sprzeciwu wobec kulturalnej polityki sowieckiej Rosji, w lokalnej twórczości wciąż w pewnym stopniu wybrzmiewa echo ówczesnych poglądów na sztukę. Z drugiej strony, gruzińscy artyści intensywnie czerpią z europejskiego dorobku twórczego przełomu XIX i XX wieku, a także z euroatlantyckich dokonań malarskich drugiej połowy minionego stulecia. Z kolei bogate doświadczenia zjawiska multikulturalizmu, szczególne obecne w otwartym kulturowo i turystycznie Batumi, pozwalają tutejszym twórcom nieustannie poszerzać kontekst własnych poszukiwań formalnych i narracyjnych.
Właśnie w takiej panoramie postaw artystycznych w Galerii Miejskiej we Wrocławiu zostaną zaprezentowane prace czternastu artystów. Wybrani na wystawę twórcy reprezentują różne generacje, a przede wszystkim odrębne postawy formalne. W większości realizacji dominują klasyczne tematy malarstwa europejskiego, takie jak pejzaż, portret i martwa natura, realizowane przede wszystkim w technice akrylu i oleju, ale także tempery, gwaszu i akwareli. Należy jednak jednoznacznie stwierdzić, że malarstwo batumskie nie jest tautologią sztuki zachodu – stanowi odrębną jej jakość, która niejednokrotnie wykuwała się w czasach niewoli, narodowego i światopoglądowego oporu.

Artyści: Luka Beselia, Beka Bolkvadze, Giorgi Bolkvadze, Maia Chkonia, Kako Dzneladze, Sergo Gogoladze, Jemal Gorgiladze, Akaki Jashi, Zurab Kochalidze, Spartak Kudba, Gela Meskhi, Guram Putkaradze, Lado Sharashidze, Irina Toronjadze

Kuratorzy: Kako Dzneladze, Manfred Bator

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających do 22 września 2022.

Organizatorami wydarzenia są Galeria Miejska we Wrocławiu, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu Autonomicznej Republiki Adżarii.


Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
50-109 Wrocław

(71) 344 67 20
biuro@galeriamiejska.pl

Kule - projekt Lech Twardowski, wykonanie Wiesław Waszkiewicz
Logotyp - Marta Płonka