O PROJEKCIE e-wystawy
W dobie pandemii i narzuconych przez to obostrzeń dostęp publiczności do sztuki został wyjątkowo ograniczony. Odwołano wiele wydarzeń kulturalnych, m.in. cieszącą się dużym zainteresowaniem Wrocławską Noc Muzeów 2020, zaplanowaną pierwotnie na 16 maja (obecnie przeniesioną na jesień). W wydarzeniu, jak co roku, miała wziąć udział również Galeria Miejska i zaprezentować nową wystawę. Aby podtrzymać wieloletnią tradycję majowych atrakcji zapraszamy na wirtualny projekt specjalny, którego premiera odbędzie się właśnie 16 maja. O godzinie 18:00 zostanie udostępniona e-wystawa “Ku metafizycznej prawdzie” w formie wirtualnego spaceru.
OBEJRZYJ e-wystawę
https://storage.net-fs.com/hosting/6291150/0/index.htm?fbclid=IwAR2hPquzrabbgngNziU5BZpChdsKJtwNOOypDx6SqzbU1dZu7z8D5TXc6hc
KLIKNIJ PONIŻEJ!
Obejrzyj wirtualny spacer na pełnym ekranie
IDEA e-wystawy
Prezentacja “Ku metafizycznej prawdzie” zestawia ze sobą malarstwo Mariusza Mikołajka oraz Natalii Rybki, a więc dwojga artystów, którzy za pośrednictwem swojej sztuki mówią o doświadczaniu głębokiej więzi z Bogiem. Co ciekawe, w tym celu posługują się oni zupełnie odmiennym językiem malarskim i sięgają po inne motywy przedstawieniowe.
Przypominająca działanie na styku intuicji i przypadku twórczość Mikołajka bierze swój początek z namysłu nad malarskim gestem oraz z potrzeby wnikliwego badania materii obrazu. Natomiast skupiona na realistycznym odtwarzaniu fragmentów rzeczywistości artystyczna praktyka Rybki posiada w sobie pewien kontemplacyjny, medytacyjny wręcz pierwiastek. Transponując na powierzchnię płótna tematy zaczerpnięte z motywów biblijnych i konfrontując je z ludzkimi problemami dnia codziennego, Mikołajek podkreśla metafizyczny wymiar człowieczeństwa. Tymczasem, Rybka, akcentując za pośrednictwem swoich leśnych kompozycji doskonałą integralność człowieka z naturą, poszukuje cech Boga osobowego, zagłębiając się tym samym w Jego milczącej obecności.
Wystawa Mikołajka i Rybki to także próba uchwycenia międzypokoleniowego dialogu na temat duchowości oraz strategii jej prezentacji w twórczości artystycznej.
Kuratorką wystawy jest Katarzyna Zahorska
Autor wirtualnego spaceru: Jan Mikołajek (P.P Pax Productions)