Od 15 stycznia w murach Galerii Miejskiej we Wrocławiu prezentowana będzie wystawa malarki Karoliny Jaklewicz. Artystka tworząca sztukę abstrakcyjną na wrocławskiej odsłonie ekspozycji „Konsekwencje” zaprezentuje dzieła skupiające się wokół motywu linii.
„Linie są bliznami po koncepcjach. Widocznymi znakami myślenia. Znamy modernistyczne linie Le Corbusiera dające pewność i bezpieczeństwo, neoplastyczne linie Pieta Mondriana szukające harmonijnej struktury świata, ale też dekonstruktywistyczne linie Daniela Libeskinda – zagmatwane i drapieżne. Są linie racjonalne i intuicyjne. Są linie na spokój i na pokuszenie, narysowane i wypowiedziane. Słowem stawiamy linie-granice. Słowem otwieramy granice-linie. Linie segregują i budują wspólnoty. Wykluczają i przygarniają.
Karolina Jaklewicz, Na spokój, olej na płótnie
W sztuce linia jest jednym z kluczowych środków formalnych. Artyści eksplorują jej właściwości wizualne i symboliczne w każdym możliwym kierunku. W niemożliwym także.
Są linie wrażliwe, czułe na najmniejsze zmiany i drgania. To linie-sejsmografy. W takie linie wyposażeni są niektórzy ludzie. Mają skórę na lewą stronę, silnie odczuwają każdy impuls. Ich ph nigdy nie jest neutralne i obojętne na świat. Oni reagują. Są linie ostro cięte lub idealnie płynne. Linie te mają potencjał architektonicznego stwarzania przestrzeni, konstruowania układów czystej formy. Te linie prowadzą do światów idealnych. Takich o jakich marzymy. Linie-tęsknoty. Linie, o które wciąż walczymy.
Linie występują pod każdą szerokością geograficzną. Są demokratyczne i autorytarne. Mogą być narzędziem zbrodni i ocalenia. Trzymają świat w ryzach i powodują konflikty. Mają dwa końce lub dwa początki. Bądźmy optymistami. Nie róbmy z linii zamkniętego koła. Tak, sztuka abstrakcyjna jest zaangażowana. ” – Karolina Jaklewicz
Organizatorami wystawy są Galeria Miejska we Wrocławiu i Galeria Sztuki SOCATO.
Zapraszamy na finisaż wystawy 18 stycznia (czwartek) o godzinie 18:00.
BIOGRAM ARTYSTKI:
Karolina Jaklewicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Wydział Malarstwa i Rzeźby). Dyplom z malarstwa (uzyskany w z wyróżnieniem w 2007 r. ) zrealizowała u prof. Stanisława Kortyki. Natomiast dyplom z projektowania malarstwa w architekturze i urbanistyce u prof. Wojciecha Kaniowskiego. W 2012 r. obroniła pracę doktorską na macierzystej uczelni. W 2016 roku została doktorem habilitowanym.
Na przestrzeni lat 2000 – 2003 zrealizowała studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, (kierunek: Edukacja Artystyczna, specjalność: multimedia). Obecnie pracuje jako adiunkt w Zakładzie Malarstwa, Rysunki i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jest kuratorką programową Galerii Sztuki Socato, a także pomysłodawczynią i kuratorką ogólnopolskiego Przeglądu Młodej Sztuki “Świeża Krew”. Należy do międzynarodowej grupy artystów posługujących się językiem geometrii skupionych wokół Bożeny Kowalskiej.
Więcej informacji na temat artystki na http://www.karolinajaklewicz.com/